Katoliku Kirik EestisPaavst Franciscus palvetas Eesti eest

IMG 2223Kõigest mõned päevad tagasi, 28. juunil viibisin Roomas Püha Peetruse väljakul paavst Franciscuse korralisel audientsil, millele olin end eelnevalt registreerinud ja mille järel sai mulle osaks eriline võimalus Püha Isaga kohtuda ja teda tervitada. Usun, et see on oluline ja tähendusrikas meie kõigi jaoks, seepärast on siin lühike tagasivaade toimunule, et seda sündmust jagada.

Osalesin Paavst Franciscuse kolmapäevasel üldaudientsil Peetruse väljakul ja sain ootamatult võimaluse asuda ühte neist sektoritest, mis asuvad kohe Peetruse basiilika fassaadi ees kahel pool paavsti tooli. Mulle oli määratud koht kõige esimeses reas ja seega mul oli hea vaade kõigele toimunule ning kogu Peetruse väljakule.Audientsi eel sõitis paavst Franciscus oma papamobile’iga väljakul ringi ja tervitas inimesi. Inimesed väljakul ootavad tema möödumist tõesti põlevate südametega.
Audients algas siinse aja järgi 9.30, mina olin selleks ajaks väljakul olnud juba kaks tundi. Paavsti lähedal olid piiskopid, kes aitasid audientsi läbi viia.

Kõigepealt loeti Evangeeliumit, esmalt itaalia keeles ja siis teistes. Sellele järgnes paavsti sõnavõtt, lühike katehhees, mille teema oli “Kristlik lootus kui märtrite tugevus”. See sõnavõtt tõlgiti samuti kõikidesse keeltesse ja paavst tervitas samas inimesi (gruppe) erinevatest maailma osadest, kes olid selleks Peetruse väljakule kokku tulnud. Üks mõte, mis mulle tollest jutlusest rohkem meelde jäi oli näiteks see, et paavsti sõnul on kristlased mehed ja naised, kes “ujuvad vastuvoolu” ning, et esimene juhis selleks on vaesus – kristlased rändavad oma teed selles maailmas vaid selleks teekonnaks hädavajalikuga, ent armastust täis südametega.(1)

Audients lõppes Meie Isa palvega ning paavsti antud õnnistusega, mis laieneb ka kõigile audientsil viibinute lähedastele.

Pärast üldist audientsi alustas paavst ringkäiku inimeste seas. Mind hämmastas Püha Isa alandlikkus. Inimesed palusid temalt kõiksugu asju: küll kallistusi, küll autogramme...ja Püha Isa tegi kõik, mis temalt paluti. Ta ei olnud seal, et meile ennast näidata, vaid selleks, et meid teenida, armastada meid Kristuse armastusega.
Ning ühel ilusal hetkel jõudis ta minuni. Vahepeal oli sadanud palju vihma, nii et olin küll läbimärg...


Tervitasin Püha Isa ning rääkisin talle lühidalt kes ma olen ja kust ma tulen. Seda tegin hispaania keeles (mida ma ei valda), tekst oli varem ette valmistatud, sest teadsin, et mul võib avaneda võimalus teda tervitada. Püha Isa võttis aega, et minuga olla ja me palvetasime koos temaga ühe Ole tervitatud Maarja palve minu lähedaste ja Eesti eest. Seejärel ta õnnistas mind ja mina omakorda andsin talle kirja, kus muuhulgas väljendasin seda, kui väga me teda Eestisse ootame! Olin kirjale kaasa pannud ka paar fotot nii oma perekonnast kui ka meie koguduse tegevusest Eestis: laste Esimesest Armulauast ja Corpus Christi protsessioonist.

On hämmastav, millise tähelepanuga Püha Isa mind kuulas. Ta oli väga isalik ning vaatas kogu aeg ainiti mind, olles väga keskendunud kõigele, mida ma ütlesin. Sel hetkel oli tunne nagu maailmas ei oleks tema jaoks kedagi tähtsamat kui mina. Milline imeline oskus teist inimest nõnda tundma panna! Kõneluse ja palve ajal hoidis ta oma kätt minu käel ja naeratas sooja naeratusega, mis on papa Francesco’le nii omane. Hiljem kuulsin teistelt seal olnud inimestelt, et tema eriline tähelepanu pani neidki imestama. Püha Isa liikus siis edasi järgmiste inimeste juurde ja mina lahkusin käte värinal, saamata veel aru, mis just oli toimunud. Mälestuseks sellest jäi paavsti õnnistusega valge roosipärg, mis mulle seal kingiti ja millel on tema vapp ning Mater Ecclesiae pilt.

Ma olen sügavalt liigutatud ja tänulik. Eriti sellepärast, et sain võimaluse olla vahendajaks, et Peetruse järeltulija võis vaadata minu läbi oma nii isaliku ja armastava pilguga Maarjamaa ja meie kõigi peale. Palvetagem tema eest! Peetruse järeltulijana on ta meie kõigi, kõigi kristlaste isa. See kohtumine oli üks Jumal-Isa viise, kuidas meile ja Eestimaale oma armastust näidata.

Nüüd palugem veel enam, et võiksime teda peagi ühiselt Eestis tervitada!

Roomas, 2. juulil 2017
Johanna Aus

1 Paavsti Üldaudients 28.06.2017

Social button for Joomla