Katoliku Kirik EestisArmastatud Jasna Gora Jumalaema - Must Madonna

mustmadonnaPoolaTänavu tähistakse Jasna Gora Jumalaema, Poolamaa kaitsja ja Kuninganna, kroonimise 300. aastapäeva. Pidustused, mis algasid augustikuus, kulmineeruvad juubelisündmustega septembris. Jasna Gora pühapaik on olnud armastatud kõigi katoliiklaste seas. Igal aastal siirduvad sinna palverändurid ka Maarjamaalt. Kohane on märkida, et Tallinna Peeter-Pauli katedraali Maarja kabelit kaunistab samuti Częstochowa Maarja, Musta Madonna, Poolamaa Kuninganna pühapildi koopiana maalitud ikoon.

Jumalaemale pühitsetud tähtsaimaiks ning armastatuimaks pühamuks on Poolamaal Jasna Gora klooster, mis asub Częstochowas, Lõuna-Poolas, umbes 100 km kaugusel Krakowist. Oma erilise tähenduse on saanud klooster just Jumalaema - Musta Madonna - imettegeva ikooni tõttu.See traditsiooniline Bütsantsi ikoon on pärit umbes 6.-9.-ndast sajandist. Selle maali täpne päritolu on teadmata, kuid ühe legendi kohaselt maalis selle ikooni evangelist Luuka ise Püha perekonna majast pärit seedripuust lauale. Ikoon toodi Jeruusalemmast Konstantinoopolisse ja seejärel viidi Red Ruthenia’sse (Lääne Ukrainasse). Ikoon jõudis Jasna Górasse aastal 1382, kui Opole hertsog Władysław (Ladislaus) oli ikooni Belzi lossis imetlenud ja selle endale kaubelnud. Hiljem jättis prints ikooni katoliikliku ordu - Püha Pauluse Isad (pauliinide) - kaitse alla. Aastal 1430 toimus aga pühadust teotav rüüsteretk Jasna Góras ja ikoon sai tugevalt kahjustatud. Maali üritati hoolikalt taastada, kuid mõõgalõikeid ei suudetudki täielikult restaureerida ning siiani on näha Jumalaema paremal põsel kahte sisselõiget. Usklikele meenutab see vaid inimeste kurje kavatsusi, millega on püütud Jumalat solvata.

Neitsi Maarja - Must Madonna - portree on must tahma jääkide tõttu, mis on põhjustanud maali värvide muutuse. Tahm on tekkinud pidevast küünalde põletamisest maali ees. Küünlad aga tähendavad ju inimeste palveid, mida usaldatakse Jumalaema eeskostele.

Selle imepärase pildi erilise tähenduse kinnistamiseks annetas Paavst Clemens XI 1717.a. oma krooni, millega püha ikoon seejärel ka krooniti. Seda pidupäeva tänavu tähistataksegi – Poolamaa Kuninganna 300. aastapäev.

jgAvalikkusele vaatamiseks on püha ikoon välja pandud rikkalikult kaunistatud imekaunisse kabelisse. Algselt oli ikoon ühes väiksemas kabelis, kuid paljude palverändurite tõttu muutus seal varsti väga kitsaks. Seetõttu laiendati kabel kolmelööviliseks ja aastast 1644 on kabel püsinud tänaseni muutumatuna. Kabeli kõrvale asub suur barokk-stiilis basiilika ning kõike seda ümbritsevad kloostrihooned.

Jasna Góra on Poola ajaloos väga olulise tähtsusega. Ikooni peetakse imetegevaks ja paljusid imesid seostatakse oluliste sündmustega Poola ajaloos, mil poolakad end ainuüksi Neitsi Maarjale pühendasid.

Üks oluliseim sõndmus Poola ajaloos leidis aset aastal 1655.a., kui rootslased üritasid oma invasiooniga (Deluge) Poolamaad anastada. Nende esimene lüüasaamine oli just Jasna Góras - vallutajad ei suutnud mäge ja sellel olevaid hooneid enese kontrolli alla saada ning olid lõpuks sunnitud taganema. 1656. aastal, kui Poola kuninga Jan Kazimierzi tähistas oma võitu rootslaste üle, tõotas ta Lvovi katedraalis, et annab oma riigi Neitsi Maarja kaitse alla ja kuulutas Maarja Poola Krooni Kuningannaks.

Teine tähtis sündmus oli Türgi armee lüüasaamine aastal 1683, mis sisuliselt päästis kristluse Euroopas. See juhtus tänu Poola armee sekkumisele Jan III Sobieski juhtimise all, kes läks lahingusse Częstochowa Neitsi Maarja nimel. Kuningas oli eelnevalt Częstochowa pühamu ees palvetanud.

Wisla jõe imena on tuntuks saanud sündmused, mis toimusid 1920.a. bolševike pealetungi ajal. Anastajate sihiks oli vallutada kogu Poola riik ja levitada kommunistlikku revolutsiooni Euroopas. Inimesed Poolas palvetasid sihikindlalt oma kaitsja ja Kuninganna poole. 15. augustil, Neitsi Maarja Taevassevõtmise Suurpühal, olid vaenlased sunnitud taganema.

Czestochowa2

Pärast Teist maailmasõda oli Poola olnud kommunistliku võimu all 50 aastat. Poola peapiiskop kardinal Stefan Wyszyński, kes oli 3 aastat olnud ka poliitvang, kirjutas rahvusliku tõotuse teksti kunagise Poola kuninga tõotuse uuendusena, tähistamaks selle tõotuse 300-ndat aastapäeva. 26. augustil 1956 kuulutas Poola episkopaadi tegutsev president need tõotused (tuntud ka kui Jasna Góra ja Poola rahva tõotused) Jasna Góra pühapaigal sinna kogunenud ligi miljonile palverändurile.

Jasna Góra ei ole ainult koht palverännakuteks, vaid seal hoiatakse ja kaitstakse ka rahvuslikke aardeid. Pühamut austanud kroonitud pead on toonud imelisi kingitusi. Sama on teinud oma võimaluste kohaselt ka palverändurid. Paljud kunstnikud on oma annet rakendanud pühamu ja selle ümbruse kaunistamisel. Częstochowa pühamu sümboliseerib seda, kui oluline võib olla inimese elus pühendumine Neitsi Maarjale.


jasnagoragruppPaavst Johannes Paulus II on öelnud: „Seda sümbolit Maarjast, Poola Kuningannast, Jasna Góra Neitsi Maarjast, saab tõlgendada uutmoodi: Me teame kui tähendusrikas see pilt meile on [...], mis on sellest pildist saanud meie võitluses meie rahva hinge eest. [...] Ma usun, et see sümbol on tähenduslik ka tulevikus. Maarja on Poola Krooni Kuninganna. Maarja on Kuningannaks Poola oludele, Poola pingutustele, Poola kannatustele ja Poola võitudele. [...] Meie kogemused on meile õpetanud, kelle poole peame toe saamiseks pöörduma ja kes on suurim liitlane Kirikule ja meie rahvale. Suhe Jeesuse Ema, Kiriku Ema, Poola ja Kiriku Kuninganna ning Poola rahva vahel on nagu leping.“


Peaaegu kõigist Poola kirikutest ja poolakate kodudest võib üle maailma leida Częstochowa Neitsi Maarja ikoone. Maarjat austatakse kui riigi ja selle rahva Kuningannat. Poolas peetakse Częstochowat rahvuslikuks pühamuks ja vaimseks keskuseks.

Częstochowa Neitsi Maarja kabelis on tohutul hulgal erinevaid palvehelmeid, krutsifikse, kuldseid roosiõisi, mis väljendavad inimeste tänu, kui nende palveid on kuulda võetud. Viirukilõhnast küllastunud kabel kutsub üha uuesti ja uuesti langema harduses põlvili Neitsi Maarja ette, et sügavamalt, pühendunumalt, siiramalt palvetada meie Ema, Neitsi Maarja eeskostele toetudes.

Püha Poolamaa kaitsja ja Kuninganna, palu meie - Maarjamaa laste - eest!

Social button for Joomla