Katoliku Kirik Eestis"Minu jaoks on tähtis tulla teie juurde ja olla veidi koos teiega," paavst Franciscus

30089811677 75d5bb6af0 mMöödunud on üks aasta paavsti visiidist. Sageli küsitakse, et millist mõju avaldas Püha Isa visiit Eestile? Katoliku kirikule? Kindlasti oli tegemist väga suure sündmusega mitte ainult Eestis katoliku kiriku ajaloos, vaid kogu riigis. Selge on see, et paljude inimeste südant Püha Isa visiit puudutas. Visiidi mõju on kindlasti kaugeleulatuv ja just nendele inimestele, kes ei ela Rooma Paavstiga ühenduses. Kuid hetkel ei olegi mõtet rohkem küsida või otsida selle ajaloolise visiidi mõju, vaid et see oli palvepäev, mis kestab edasi kõigi Eesti kristlaste hulgas. Kingitus, mida saame anda vastu Püha Isale, on tema eest iga päev palvetada. Meie palved on tema tugevus ja meie palvetest tuleb talle jõud kogu üleilmset Kirikut juhtida.Tagasivaadatuna oli see ilus päev. Kui lennuk maandus Tallinna lennuväljal, liigutas see kõigi südant - ta ongi tulnud meie juurde, siia väikesele Maarjamaale.
Palju räägiti paavsti kohtumisest noortega, sest see oli meeliülendav kohtumine Kaarli kirikus. Kuid ehk vähem on räägitud kohtumisest, mis leidis aset Peeter-Pauli kirikus. See oli mõeldud privaatkohtumiseks puudustkannatavate inimestega Eestis, eriti keda aitavad Ema Teresa Halastuse Misjonäri ordu õed ja Caritas. Kuid see oli sündmus, kui paavst külastas katoliiklaste kodu Tallinnas – Pühade Apostlite Peetruse ja Pauluse katedraali. Kuigi seda kohtumist sai jälgida televahendusel, oli ju tegemist privaatkohtumisega ning katoliiklased valmistusid Pühaks Missaks, siis see oli väga inimlik ja lihtne koosviibimine kõigiga, kes olid kohal katedraalis. Paavsti sügav kummardus Neitsi Maarjale Peeter-Pauli kiriku altari juures ei lähe kunagi meelest, sest tegemist oli paavsti palvega Jumalaema poole meie eest. Palvehetkel kogu kirikut täitis koheselt vaikus. Püha vaikus.

Paavst õnnistas visiidiks valminud Ema Teresa Kalkutast vitraaži Peeter-Pauli kirikus. See õnnistus ühtlasi laienes kõigile akentele, mis tegelikult on palveühtsuseks kõigi pühakutega. Pühakute eeskoste palve on täidetud eelkõige meie usaldusega ja tänulikkusega. Arvan, et sellise tänutundega käis paavst Peeter-Pauli kirikus Tallinnas mõeldes, kui väike on katoliiklaste arv Maarjamaal ja kui nähtaval ühiskonnas on tegelikult katoliku kogukond Eestis.

Peeter-Pauli katedraalist liiguti üheskoos Püha Missale, mis oli kogu apostelliku visiidi kese. Püha Missa oma harduses leidis aset Tallinna kesklinna väljakul, milleks oli tellitud visiidi jaoks spetsiaalne altar, lava koos kujundusega ning kaunid dekoratsioonid. Usun, et kõlanud laulud Pühal Missal saavad kord veel lauldud ning nii mõndagi inimest puudutas Püha Vaim sel kaunil päeval, sest Missagi oli pühendatud Pühale Vaimule. Kogu väljak oli täidetud rõõmust pakatavate inimestega.

Nüüd aasta hiljem võib lugeda meeldetuletuseks Püha Isa paavst Franciscuse sõnumit meile. Kõik kõned asuvad kodulehel järgmise lingi all: KÕNED või vaadata meenutuseks visiidist valminud dokfilmi: PAAVST FRANCISCUS EESTIS.

 

Social button for Joomla