Katoliku Kirik Eestis12. detsember: Guadalupe Neitsi Maarja püha

GuadalopemaarjaGuadalupe Neitsi päeva tähistatakse 12. detsembril roomakatoliku kirikus. Guadalupe Neitsi Maarja (hispaania keeles Nuestra Señora de Guadalupe) on seotud ühe Neitsi Maarja ilmutusega Mehhikos. Neitsi Maarja ilmus 1531. aastal ühele noormehele nimega Juan Diegole, ta oli pöördunud kristlane (enne indiaanlaste uskumusi järgiv), Tepeyaci mäel, Mexico linna agulis, kui ta oli minemas kirikusse. Äkki ilmus tema ette imeilus naine, kellest kiirgas välja valgust ja see valgus naise ümber oli kui päikesevalgus ning pimestas Juan Diegot. Sel hetkel pöördus Neitsi Maarja Juan Diegole ja ütles, et on Neitsi Maarja ja palub noormehel ehitada tema auks pühamu ning kõik kes tulevad leevendust muredele saama või otsivad lohutust Neitsi Maarja eeskostel, saavad seda.

Maarja palus ka Juan Diegol kogu lugu rääkida kohalikule piiskopile, et piiskop annaks loa kiriku ehitamiseks. Piiskop mitmel kohtumisel noormehega ei uskunud Juan Diego sõnu ja noormeses läks samasse kohta tagasi, kus nägi ilmutust, et paluda Neitsi Maarjat, et ta saadaks piiskopile märgi. Kuid Juan Diego ei saanud pöörduda sinna kohta koheselt tagasi, sest kuulis, et äkitselt oli haigestunud ning oli suremas tema onu. Kuid hiljem möödudes samast Tepeyaci mäe juurest, ilmus Neitsi Maarja noormehele taas, kes palus talle korjata palju roose. Nii noormees tegigi ja viis lilled Maarjale, kuid kui nad mäel kohtasid, palus Maarja roosid viia hoopis piiskopile, et see on märk, mille peale piiskop hakkab uskuma, et Neitsi Maarja ilmus tõesti Juan Diegole ning palub ehitada kirik. Ta läks piiskopi juurde, roosid mantli hõlma all ja kui tahtis ulatada lilled piiskopile, siis kõik lilled langesid ta käest maha ja tema mantlile ilmus Neitsi Maarja kujutis ning piiskop nähes seda ilmumist noormehe mantlil, hakkas uskuma, et see mis juhtus, oli tõesti tõsi. Juan Diego pöördus taas mäe juurde, et kohata Maarjat, keda ta kohtaski ning rääkis piiskopi uskumisest. Sel korral Maarja palus ennast kutsuda edaspidi Guadalupe Maarjaks nagu tuntakse ja kasutatkse tänaseni ning sinna kohta Tepeyaci mäele Mexico linna agulisse ehitati pühamu. Samuti paranes täielikult Juan Diego onu. Nii pöördus selle ilmutuse tõttu Ladina-Ameerikas palju inimesi katoliku usku.

Tänaseni tuleb sinna pühamusse palju palverändureid, et leida lohutust ja kaastunnet Neitsi Maarjat, nii nagu oli Maarja lubanud noorele Juan Diegole 1531. aastal.

Guadalupe Maarja on Ladina-Ameerika kaitsepühak.
Guadalupe Maarja on riietatud kuldpruuni tuunikasse, mida katab roheline mantel. Tema seisab kuusirbi peal, mida hoiab üleval väike ingel.

Allikas: Prya Hemenway. Mary. 2007

Social button for Joomla