Katoliku Kirik Eestis14. detsember: Püha Risti Johannes

pyharistijohRisti Johannes (Juan de Yepes) rajas koos Püha Teresaga paljasjalgsete karmeliitide ordu. Ta on kontemplatiivse kirjanikuna üks suurimaid müstikuid kirikus. Risti Johannes sündis 24. juunil 1542 siidikaupmehe Gonzalo de Yepesi ja Catarina Alvarezi noorima lapsena. Tema isa oli pärit küll mõjukast suguvõsast, kuid abiellunud vanemate tahte vastaselt ja jäänud nii ilma pärandusest. Johannes alustas oma kooliteed Medinas ja asus tegevusse kohalikus vaestemajas, kus ta hoolitses erilise halastusega vaeste eest. 1563 liitus Johannes karmeliitidega, õppis Salamancas ja ordineeriti 25-aastaselt. Tema ellu tuli oluline pööre pärast seda, kui Medinasse saabus Avila Teresa, et rajada uut konventi.

Nad tutvusid ja Johannes siirdus koos Teresaga Valladolidisse, kus temast sai karmeliitide konvendi pihiisa ja vaimne juhendaja. Peatselt liitusid Johannesega üks endine prior ja ilmikvend, kuid varsti kasvas tema tuntus ja tema juurde tuli üha rohkem uusi vendi. Johannesse kasvav tuntus ja tema askeetlikud eluviisid tekitasid kadedust mõnedes kaasvendades, kes ei suhtunud tema reformidesse soosivalt ja kaebasid ordu juhtkonnale, kes käskis Johannesel Medinasse tagasi pöörduda. Johannes keeldus ordu korraldust täitmast, väites et teostab oma ülesannet mitte ordu käsul, vaid erilise apostliku juhendamise läbi. Ta vangistati ja piinles kitsas kongis viletsates tingimustes üheksa kuud. Pärast põgenemist tegeles Johannes konventide rajamisega mitmel pool Hispaanias. Ta oli mõnda aega Andaluusia provintsi vikaar, kuid tagandati varsti ordu juhtkonna vastuseisu tõttu oma ametitest. Sellele vaatamata Johannese tuntus üha kasvas.

Kui Risti Johannes 14. detsembril 1591 suri, kujunes tema matustest tähtis sündmus. Tema säilmed viidi hiljem osalt Segoviasse. Risti Johannes kuulutati õndsaks 25. jaanuaril 1675 ja kanoniseeriti 27. detsembril 1726. Pius XI kuulutas ta 24. augustil 1926 Kiriku Doktoriks. Risti Johannes on müstikute, Hispaania luuletajate, müstilise teoloogia ja kaemusliku elu patroon.

Püha Risti Johannes, Tõus Karmeli mäele:

-Et astuda Issanda teele, peab hing läbima täieliku puhastamise (Püha Risti Johannes nimetab hinge teekonda Issanda juurde "ööks").

-Ristilöödud Kristus on tarkus ja Jumala jõud.

-Palveks on vaja meditatsiooni. Meditatsioon saab võimalikuks kui hinges valitseb rahu ja vaikus.

-Armastus määrab oma väljavalitu oma armastuse objektiks.

-Spirituaalne inimene leiab suurt ebatäiuslikkust füüsilistest ja ajalistest asjadest ning tunneb rõõmu pühadusest.

-Jumal kaitseb neid, kes teda tõeliselt armastavad.

-Jumal täidab nende tahtmist, kes on jumalakartlikud.

-Ei ole paremat viisi oma energiat suunata palvele, mis rõõmustab Jumalat.

-On kaks võimalust meie palveeluks: kui me palvetame, siis salajases kohas oma kambris, ilma mürata ning ilma kellegi tähelepanu pälvimata; teiseks võimaluseks, üksinduses, kõrbes, salajases kohas, sest Tema ise läks kõrbe ja palvetas.

-Pühendumusele ei ole ajalist määratlust.

-Me peame ka teistele jutustama. Jutustama ilma häbita. See on meie vaimne praktikum, õpetada suuliselt teisi, rõõmuga ja ei ole suuremat eelist kui esiteda seda Tema vaimus.

 

Püha Risti Johannes teosed on kättesaadavad virtuaalraamatukogust inglise keelest SIIT.

Allikas:www. neitsimaarja.ee; Acent of Mount Carmel. St. John of the Cross, Paraclete Press, 2010.

Social button for Joomla