Katoliku Kirik EestisPiiskopi läkitus Eestimaa katoliiklastele

jourdanivappArmsad vennad ja õed!

Kolm kuud on möödunud Paavst Franciscuse visiidist Tallinnasse. Peaaegu iga päev mõned inimesed, nii katoliiklased kui ka mittekatoliiklased, tunnistavad mulle, kui sügavalt see visiit on neid liigutanud ja ka mõjutanud nende elu ning mitte ainult selle pärast, et see, mida nad nägid 25. septembril, oli väga ilus ja südantsoojendav, vaid selle pärast, et see muutis nende elu, arusaamist vaimsetest asjadest ning suhtumist usku ja Kirikusse.

Ma ei tahaks mainimata jätta seda, et Tallinna linn otsustas nimetada 2018. aasta sündmuseks Paavst Franciscuse visiidi. See on eriti tähenduslik aastal, mis on kogu Eesti riigile nii oluline – Eesti Vabariigi sajas juubeliaasta. Me teame, et saame oma tõelise tasu alati Taevas, aga me võime ka tänulikud olla, kui ühiskond tunnustab seda, millesse meie usume.

Mul on hea meel, et sel nädalal ilmus Paavsti visiidi kõnede kogumik. See on kindlasti väga ilus mälestus sellest olulisest päevast, mis aitab meil uuesti mõelda ja mõtiskleda Paavsti sõnumi üle ja seda sõnumit ellu viia. Siinjuures tahaksin ma meelde tuletada ühe mõtte, mida Paavst ütles Eesti ühiskonnategelastele Vabariigi Presidendi lossi Roosiaias: „Hea elu ja hästi elatud elu ei ole päris üks ja sama asi“. Advendiaja valguses need sõnad valgustavad meie elu. Kui me mõtleme, kas Maarja ja Joosepi elu teekonnal Petlemma poole oli hästi elatud elu ja kui me mõtleme hästi elamise all mugavuses ja heaolus elamist, siis võime kindlalt öelda, et Maarja ja Joosepi elu ei ole „hästi elatud“ elu. Kui nad jõuavad peale pikka teekonda Petlemma, siis nad ei leia kedagi, kes oleks valmis neile ulatama abistavat kätt. Nad ei leia kodu ega katust, mille all puhata ja sünnitada Jeesuslast. Kuid Maarja ja Joosepi elu Petlemma teel on hea elu ja võib öelda, et kõige parem elu, millest inimene võib unistada – selline elu, mis särab nii Taevas kui maa peal. Samamoodi on meie eluga, armsad vennad ja õed, sest sageli me kurdame, et „kui raske on minu elu“. Kuid andku Jumal, et saaksime midagi teha teiste heaks ning saaksime öelda seejärel – „see on hästi elatud elu“.

Meie Petlemm on meie kodu. Seal me leiame selle hea elu, mida antakse teiste eest, nagu Kristus andis ennast meie eest. Ma soovin Teile õnnistatud advendiaega ja saabuvaid Jõulupühi.

+ Piiskop Philippe Jourdan
Tallinnas, 10.12.2018 a.

Social button for Joomla