Katoliku Kirik EestisEesti noored kogunevad juulis Krakovisse Ülemaailmsele Noortepäevale

Krakov„Õndsad on halastajad, sest nende peale halastatakse“ (Mt 5:7).

26.-31. juulil 2016 toimub Krakovis 31. Ülemaailmne Noortepäev (World Youth Day), mille algatas paavst Johannes Paulus II 1984. aastal. See on katoliiklik noortekohtumine, kuhu tulevad palverändurid kõikjalt maailmast, et kohtuda Rooma paavstiga ning üheskoos tunnistada ja süvendada oma usku. Noortepäevale on oodata umbes kolme miljonit osalejat, Eestist osaleb ligikaudu 60 noort katoliiklast. Paavst Franciscus osaleb Noortepäeval 27.-31. juulini.

2016. aasta Noortepäeva juhtmõte on „Õndsad on halastajad, sest nende peale halastatakse“ (Mt 5:7). Paavst Franciscus kirjutab Noortepäeva puhul kirjutatud läkituses: „ma kohtun nii paljude noorte inimestega, kes ütlevad, et nad on väsinud selle maailma killustatusest, kokkupõrgetest erinevate poliitiliste vaadete vahel ning nõnda paljudest sõdadest, kus nii mõneski kasutatakse usku vägivalla õigustamiseks. Me peame paluma Jumalat, et ta annaks meile armu, et võiksime halastada nende peale, kes teevad meile kurja.“

Paavst Franciscuse jaoks on see esimene visiit Poolasse tema pontifikaadi ajal. Visiidi käigus külastab ta Poola Musta Madonna Częstochowa pühamut ja Jumala Halastuse pühamut Łagiewnikis, mida armastas väga üks 2016. aasta Noortepäeva patroon, püha Johannes Paulus II, ning kuhu on maetud teine Noortepäeva patroon, püha Faustina Kowalska. Veel külastab paavst Auschwitzi koonduslaagrit, kus ta ei pea ühtegi kõnet, vaid osaleb väikese delegatsiooniga vaikuspalvel, et mälestada laagris toimunut ning seisatada Auschwitzis hukatud poola frantsiskaani munga Maximilian Kolbe mälestusseina ääres. Paavst tervitab noori palverändureid 28. juuli õhtul ning osaleb järgmisel päeval koos noortega Ristitee palvusel. 30. juuli õhtul toimub vigiilia ning 31. juuli hommikul püha Missa, mis on Noortepäeva kulminatsioon ja pidulik lõpetus.

Lisaks Noortepäeva sündmustel osalemisele kohtub paavst ka Poola presidendi ja teiste riigitegelastega ning diplomaatilise korpusega.

Nii Ülemaailmse Noortepäeva kui juuli alguses toimuva NATO kohtumise tõttu on terve juulikuu jooksul Poolas, riigipiiridel ja lennujaamades kehtestatud eriliselt kõrged turvanõuded.

Esimesed Noortepäevad toimusid Johannes Paulus II juhtimisel Roomas (1984, 1985), järgnesid Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowa (1991), Denver (1993), Manila (1995), Pariis (1997), taaskord Rooma (2000) ja Toronto (2002). Pärast Johannes Paulus II surma jätkas tema algatust paavst Benedictus XVI ning järgmised Noortepäevad toimusid Kölnis (2005), Sydneys (2008) ja Madriidis (2011). Viimati toimus Ülemaailne Noortepäev koos paavst Franciscusega Rio de Janeiros (2013), millel osales umbes kolm miljonit noort.

2016. aasta Noortepäeva ametlik kodulehekülg: www.krakow2016.com. Eesti noored alustavad oma reisi Krakovisse noortepäevadele 19. juulil!

Social button for Joomla