Katoliku Kirik Eestis"Ma hingan, aga pole kunagi elanud" Noa lugu

church17aastane Hollandi tüdruk Noa Pothoven otsustas abistatud enesetapu kasuks eelmisel nädalal. Meedia on viimase nädala jooksul väga laialdaselt kajastanud Noa juhtumit. Katoliku kirik on tõstnud esile Noa Pothoveni enesetappu kui meeleheitliku vastutustundetut tegu.

Paavstliku Eluakadeemiapresident Monsignor Vincenzo Paglia kommenteeris noore tüdruku juhutumit, mille tagajärjed on kaugeleulatuvad: "Eutanaasia ja abistatav enesetapp on kõige kaotamine. Vastutus, millele meid kutsutakse, ei ole loobimine kannatustest, vaid meid on kutsutud hoolitsema ja armastama ning andma lootust kannatajatele”. Paavst Franciscus on kommenteerinud Noa lugu, "kus loobutatakse vastutusest ja mõeldakse, et väljapääsu raskest olukorrast justkui ei ole, aga iga kannatuse juures peaks olema hoolimine ja armastus ning lootus. Ja kui palju on tänases Euroopas selliseid olukordi, kus noored kannatavad ja ei suudeta enda elu eest vastutust võtta. Lihtsam on loobuda."

Noa oli juba varem jaganud läbi Instagrammi avameelselt seda, kuidas ta võitleb post-traumaatilise stressihäire, depressiooni ja anoreksiaga. Ta on kirjutanud ka ühe autobiograafia “Võita või õppida”, mis käsitleb tema seksuaalselt ärakasutatud olukordi nooruspõlves. Noor tüdruk otsustas surra ja andis sellest teada avalikult Instagrammis. Eelmise aasta detsembrikuus rääkis ta Hollandi meediale, et ta püüdis võtta ühendust kliinikutega Haagis (ilma tema vanemate nõusolekuta), kuid talle öeldi, et ta on liiga noor, et valida eutanaasia. Tal oli kindel otsus oma kannatustes lahkuda siit ilmas ja palus ametlikult abistavat enesetappu. Hollandis on eutanaasia seadusega lubatud 2001.aastast.

Instagramis kirjutas ta oma viimases sõnumis: "Pikka aega mõtlesin selle viimase postituse jagamisele. Võib-olla tundub see ootamatu, kuid see on projekt, mida mul on olnud pikka aega, see ei ole impulsi otsus. Ma suren maksimaalselt 10 päeva jooksul. Pärast aastaid kestnud lahinguid on võitlus lõppenud. Ma lõpetasin joomise ja söömise ning pärast paljusi arutelusi ja hindamist, otsustati, et võin minna, sest mu kannatused on talumatud. Noa ütleb: "Ma hingan, aga ma pole kunagi elanud." Ja nii juhtus, pühapäeval ta oma elutoas suri. Tema juures oli tema ema.

“Noa surm on "kogu ühiskonna, eriti Euroopa ühiskonna suur lüüasaamine", ütleb Monsignor Vincenzo Paglia. Mons. Paglia kommenteerib, et noorte enesetapud Euroopas on dramaatilised. Arv suureneb. Ta palub kõigilt eranditult suhtuda sellesse vastustundlikult. “Tema lugu on ühiskonna suur lüüasaamine,” ütles Mons. Paglia. “Kuidas me ehitame Euroopat, mis välistab noortele tulevikuväljavaated? Ja see ei ole lihtsalt õigusküsimus, vaid eelkõige ühiskonna aluste leidmine, “ rõhutas Paglia.

Social button for Joomla