Katoliku Kirik EestisPaavst Franciscus tänab Poolat Noortepäeva korraldamise eest

Loe edasi: Paavst Franciscus tänab Poolat Noortepäeva korraldamise eest

Poola Piiskoppide Konverents avaldas kirja teksti, mille saatis paavst Franciscus tänades Poolat, kus toimus juulikuus Ülemaailmne Noortepäev. Saadetud tänukirjas ütleb paavst Franciscus Poola kirikule: „olen sügavalt liigutatud teie tugevast usust ja kõigutamatust lootusest, mille olete säilitanud hoolimata raskustest ja tragöödiatest ning teie tulihingelisest armastusest, mis hingestab teie inimlikku ja kristlikku palverännakut.

Peale apostellikult reisi Poola, tahan uuendada oma elavat tänu teile, piiskopid, preestrid, pühitsetud inimesed ja ilmalikud, teie sooja vastuvõtu ning innu eest, millega minu külaskäiku oli ette valmistatud. Ma olen sügavalt liigutatud teie tugevast usust ja kõigutamatust lootusest, mille olete säilitanud hoolimata raskustest ja tragöödiatest ning teie tulihingelisest armastusest, mis hingestab teie inimlikku ja kristlikku palverännakut. Mälestus liigutavast armalaua tähistamisest Czestochowa pühapaigas Poola ristimise 1050. aastapäeval ja palvehetk Auschwitzi koonduslaagris on mulle iseäranis kallis.

Tema Pühaduse paavst Franciscuse kõne Ülemaailmse Noortepäeva Missal Campus Misericordiael

Loe edasi: Tema Pühaduse paavst Franciscuse kõne Ülemaailmse Noortepäeva Missal Campus Misericordiael

Kallid noored,

teie olete tulnud Krakovisse kohtuma Jeesusega. Tänane Pühakiri räägib meile just kohtumisest Jeesuse ja Sakkeuse nimelise mehe vahel Jeerikos (vt Lk 19:1-10). Seal Jeesus lihtsalt ei palveta ega tervita inimesi nagu evangelist meile ütleb - ta läks sealt läbi (v 1). Teisisõnu, Jeesus tahab tõmmata ligi meid isiklikult, saatmaks meie teekonda oma lõpuni, nii et tema elu ja meie elu saavad tõeliselt kohtuda. Seejärel toimub imeline kohtumine Sakkeusega - „tölnerite“ ehk maksukogujate ülemaga. Sakkeus oli seega vihatud Rooma okupantide jõukas kaastööline; keegi, kes ekspluateeris oma inimesi; keegi, kes oma halva maine pärast ei saanud Õpetajale isegi läheneda. Tema kohtumine Jeesusega muutis tema elu just nagu see on muutnud ja võib igapäevaselt veelgi muuta meie kõigi elusid. Kuid Sakkeus pidi kokkupuutuma rea tõketega enne Jeesusega kohtumist. Vähemalt kolm neist (tõket) võivad midagi ka meile öelda.

Tema Pühaduse paavst Franciscuse kõne Ülemaailmsel Noortepäeval Campus Misericordiael (palvevigiilia)

Loe edasi: Tema Pühaduse paavst Franciscuse kõne Ülemaailmsel Noortepäeval Campus Misericordiael...

Armsad noored,
on väga tore olla teiega siin palvevigiilial täna õhtul.

Oma võimsa ja liigutava tunnistuse lõpul küsis Rand (üks noor Süüria tüdruk, kes enne Püha Isa andis tunnistust olukorrast oma kodumaal) meilt midagi. Ta küsis: „Ma palun tõsiselt teil palvetada mu armastatud riigi eest.“ Tema loos kuulsime olukorrast Süürias, kus on sõda, leina ja kaotusi – see lugu lõppes palvega palvetada. Kas on meil paremat viisi alustada püha eelõhtut enamaga kui palvetades?

Auscwitz-Birkenau külastus ja Ristitee palvus noortega Ülemaailmsel Noortepäeval

Loe edasi: Auscwitz-Birkenau külastus ja Ristitee palvus noortega Ülemaailmsel NoortepäevalNoortepäeva reede nimetati kannatuste päevaks. 29. juuli hommikupoolikul paavst Franciscus külastas endist natsi Auschwitz – Birkenau koonduslaagrit ning õhtupoole toimus Blonia väljakul ristitee palvus.

Auschwitzis paavst kohtus 12 ellujäänud inimestega, et kuulata nende tunnistust olnud julmusest. Peale seda paavst palvetas vaikuses Surnute Seina ääres, kuhu ta pani küünla, mille kinkis Püha Isale üks inimene, kes jäid ellu Auschwitzis.

Noortepäeva avatseremoonia

Loe edasi: Noortepäeva avatseremooniaÜlemaailmse Noortepäeva avatseremoonia Blonia pargis Krakovis algas rahvuslippude tseremooniaga neljapäeva 28. juuli õhtul. Lavale toodi 187 riigi lipud, mida taustaks saatsid halastuse pühakute lipud igast maailma kontinendil, kuna 2016. aasta Ülemaailmse Noortepäeva keskseks teemaks on halastus. Paavst Franciscus avakõnes märkis noortele, et halastusel on nooruslik nägu. “Poola, kus sündis Johannes Paulus II, ja kes algatas ülemaailmse noortekogunemise idee, on meiega taevas. Ma soovin teda tänada selle eest. Ta on meiega ja ta näeb teid kõiki, kes olete siia kogunenud. Nii saavad kõik rahvused kõikidelt kontinentidelt rõõmustada üheskoos Jeesuses. Ja mis on parim võimalus ehitada teed Jeesuseni? Parim viis on seda teha teiste inimeste kaudu,” sõnadega, millega julgustas paavst Franciscus avatseremooniale tulnud ligi miljonit noort üle maailma, sealhulgas eestlasi.

Noortepäeva avamise Püha Missa

Loe edasi: Noortepäeva avamise Püha Missa

Ülemaailmsed Noortepäevad on alanud Krakovis. Noortepäeva avamissa pidas kardinal Stanisław Dziwisz, kus ta julgustas kõiki noori suure südamega osalema Noortepäeval ning olema valmis kohtuma paavst Franciscusega erinevatel Noortepäeva üritustel. “Ma vaatasin Maarja basiilika fassaadil olevat kella, mis iga päev luges päevi, tunde ja sekundeid Noortepäeva alguseni, aga tähtsaim kell asub teie sisemuses, kus koondada oma mõtteid ja tundeid - teie südames. Avagem oma süda Jumalasõnale ja Pühale Kingile, Armulauale,” märkis kardinal Dziwisz Noortepäeva avajutluses. Paavst Franciscus saabub Krakovi 27. juuli õhtupoolikul.

Kardinal Parolin Noortepäevadest

Loe edasi: Kardinal Parolin NoortepäevadestPaavst Franciscus saatis sõnumi kõikidele noortele oma ametliku Poola visiidi eel. Püha Isa sooviks on et toimuv noortekogunemine pakuks erinevate rahvaste ja kultuuride mosaiiki, mis on põimunud halastuse mõistesse. Kardinal Parolin, kes sõidab kaasa Püha Isaga Poola, märkis oma intervjuus ajalehele Vatican Insider Noortepäevade kohta, et kõik elavdub ja areneb tegelikult siis, kui noored koju naasevad. Toome siinjuures osaliselt kardinal Parolini intervjuu Ülemaailmse Noortepäeva eel lühendatud kujul.

Ülemaailmse Noortepäeva pühakud

Loe edasi: Ülemaailmse Noortepäeva pühakud

Ülemaailmset Noortepäeva saadavad kaks patrooni – püha Johannes Paulus II ja püha Faustina Kowalska - kes on noortele eeskostepühakuteks Noortepäevadel. Siinjuures nende lühike elulugu.

Püha Johannes Paulus II (1920-2005)

Püha Johannes Paulus II, sünninimega Karol Józef Wojtyła, sündis 18. mail 1920 Poolas, Krakovi lähedal asuvas Wadowice linnas. Ta oli Karol Wojtyła ja Emilia Kaczorowska kolmest lapsest noorim. Juba noores eas tuli tal kanda suurt kaotust: üheksa aastaselt kaotas ta oma ema, kaheteistkümne aastaselt vanema venna Edmundi, kahekümne ühe aastaselt isa, õde Olga oli aga surnud juba enne tema sündimist.

Eesti noortegrupp asub teele Krakovi Noortepäevale

Loe edasi: Eesti noortegrupp asub teele Krakovi Noortepäevale

26.-31. juulini toimub Krakovis Ülemaailmne Noortepäev, millest võtavad osa samuti Eesti noored. Noored asuvad Tallinnast teele teisipäeval, 19. juulil, et esiteks sõita Noorte Festivalile Varssavisse ning seejärel suunduda 25. juulil Krakovi Ülemaailmse Noortepäeva sündmustele. Peapiiskop kardinal Stanislaw Dziwisz ütles Noortepäevast rääkides, et kogu kohtumise südameks on 2016. aastal halastus, mida hetkel on inimsüdames kõige enam vaja. Johannes Paulus II erasekretärina töötanud Dziwiszi sõnul ootab Poola seda sündmust suure vaimustusega ja juba praeguseks on enamik ettevalmistusi lõppenud ning noori palverändureid saabub üle maailma. Eesti noored külastavad Musta Madonna Częstochowa pühamut

Krakovi Noortepäeva programm

Loe edasi: Krakovi Noortepäeva programm

NOORTEPÄEVA PÕHISÜNDMUSED

Ülemaailmse Noortepäeva programmi kuuluvad mitme päeva jooksul toimuvad põhisündmused, mida peetakse koos Püha Isaga, aga ka paljud teised vaimulikud- ja kultuuriüritused. Põhisündmused on Noortepäeva kõige tähtsamad kohtumised. Põhisündmuseid on viis: avatseremoonia, paavsti tervitus, Ristitee, vigiilia Püha Isaga, lõpumissa. Kolme tunni jooksul enne iga põhisündmust toimuvad ettevalmistavad üritused, mis palve, laulu, tantsu ja tunnistuste abil juhivad noored põhisündmuse teemasse ning aitavad kasvatada kogukonda.

Avatseremoonia, paavsti tervitus ja Ristitee toimuvad Krakovi vanalinna vahetuse läheduses asuvas 48 hektari suuruses Błonia pargis. Błonia park on olnud paljude tähtsate sündmuste toimumispaik, muuhulgas on seal Missat pühitsenud paavst Johannes Paulus II. Vigiilia ja lõpumissa toimuvad spetsiaalselt Noortepäeva jaoks loodud alal, mis asub Krakovi keskusest umbes 15 kilomeetri kaugusel ning kannab nime Campus Misericordiae.