Arvamus perekonnaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu kohta

4. mail 2023 Justiitsministeerium saatis 38 organisatsioonile perekonna seaduse muutmise eelnõu. Katoliku Kirik ei olnud nende 38 organisatsiooni seas, aga me saime selle eelnõu teksti Eesti Kirikute Nõukogu kaudu ning otsustasime saata ministeeriumisse selle eelnõu kommentaarid katoliku kiriku poolt lähtudes Kiriku õpetusest abielu kohta.

Palvetame, et EV valitsus võtaks kuulda meie – ja nii paljude teiste inimeste – palvet abielumõistet mitte muuta.

 

 

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo Teie 04.05.2023 nr 8-1/3208

Justiitsministeerium

e-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Meie 09.05.2023

 

 

Arvamus perekonnaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu kohta

 

 

Rooma-Katoliku Kiriku Apostellik Administratuur Eestis on saanud Eesti Kirikute Nõukogu kaudu Justiitsministeeriumi poolt arvamuse avaldamiseks saadetud perekonnaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu.

 

Me ühineme Eesti Kirikute Nõukogu poolt ette valmistatud vastusega. Lisaks soovime esitada Rooma-Katoliku Kiriku seisukoha antud küsimuses.

 

Rooma-Katoliku Kirik, kuigi Eestis väike, on suurim kristlik konfessioon maailmas. Iga teine kristlane ning iga kuues inimene maailmas on Rooma-Katoliku Kiriku liige. Rooma-Katoliku Kirik on ka üks vanimaid institutsioone maailmas, kuna ta on juba peaaegu 2000 aastat järjepidevalt tegutsenud ning tema keskus on püsivalt olnud Rooma Paavsti juures. Rooma-Katoliku Kirik on kultuuride ja rahvuste ülene. Paljudes küsimustes – eriti abielu ja perekonnaga seotud küsimustes – on tal mitme sajandi pikkune pärimus ja kogemus, mis on ka tänapäeval väärtuslik ja oluline.

 

Rooma-Katoliku Kirik näeb abielu institutsioonina, mis on sügavalt juurdunud inimese loomusesse ja millel on oma ühiskondlikud tagajärjed, mida riik võib reguleerida. Abielul kui institutsioonil on kaks suurt eesmärki: abikaasade vastastikune armastus ja avatus uue elu sündimisele. Abielul on ka kaks põhiomadust – abielu lahutamatus ning abielu ühtsus, st et abielu on ühe mehe ja ühe naise vahel. Nende eesmärkide ja põhiomaduste täitmine on abielu alus (vrd. Katoliku Kiriku Katekismus n. 1643-1644).

 

Seetõttu Rooma-Katoliku Kirik kiidab võrdsuse otsimist inimeste vahel, igasuguse ebaõiglase diskrimineerimise vastu, ning inimese legitiimset soovi pereelu järele, kui respekteeritakse abielu kui institutsiooni tähendust, kuid ta ei saa nõustuda muudatustega, mis muudavad oluliselt või eemaldavad abielu kui institutsiooni abielu põhialustest, st abielu eesmärkidest ja põhiomadustest. Ta ei saa eriti nõustuda sellega, et põlvnemine ning mehe ja naise vastastikune täiendamine ei oleks enam abielu kui institutsiooni alus. Ta ei saa ka nõustuda seaduse eelnõuga, mille loogiline tagajärg – isegi kui ta seda otseselt ei maini – on avada uksed viljastamisele ilma isata või surrogaatemadusele, sest see puudutab sügavalt inimese identiteeti.

 

Palume perekonnaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõud mitte algatada ja kutsuda kokku laiaulatuslik arutelu nende oluliste muudatuste tähenduse ja tagajärgede üle. Rooma-Katoliku Kirik Eestis on valmis osalema selles arutelus ja selgitama erinevaid asjaolusid selle eelnõu juures.

 

 

Lugupidamisega

(allkirjastatud digitaalselt)

 

Piiskop Philippe Jean-Charles Jourdan

Rooma-Katoliku Kiriku Apostellik Administraator

 

Copyright © 2020 Katoliku Kirik Eestis. All Rights Reserved.

Search