Püha Franciscus Assisist

Cimabue Saint Francis FragmentPüha Franciscus sündis 1181. aastal Assisi linnas. Franciscuse pärisnimi oli Pietro di Bernardone ja ta pärines rikkast perekonnast. Francescoks ehk prantslaseks hüüti teda ema Prantsusmaa ehk täpsemalt Provence´i päritolu tõttu. 1202. a sõjas peruugialaste vastu langes ta vangi. Kui aasta pärast vangist vabanenud Franciscus Assisis hooletusse jäetud San Damiano kirikus palvetas, kuulis ta krutsifiksist häält:

„Minu maja on varemeis. Mine ja paranda seda!" Franciscus võttis kuuldut kuulda. Kõigepealt müüs noormees maha isa siidkangad. Meelepahas kaebas isa ta kohtusse. Franciscus võttis kohtu ees olles seljast oma kallid rõivad, viskas need koos rahaga isale, ütles alatiseks lahti rikkusest, pani selga vaimulikurüü ja kuulutas end olevat abielus „Vaesusega".

Rändjutlustajana pidas Franciscus oma missiooniks päästa vaeste inimeste hingi ning jagada nendega eluraskusi. 1210. aastal tunnustas paavst Innocentius III frantsiskaanlasi ja nende ordu liikumist. Paar aastat hiljem rajas Franciscus koos püha Klaaraga Vaeste Klaara Ordu Assisi, kes ka järgis frantsiskaanide ordureegleid.

Franciscus nõudis oma sõpradelt täielikku isiklikku ja üleüldist vaesust:
Jeesus lausus talle: "Kui sa tahad olla täiuslik, siis mine müü oma varandus ja anna vaestele, ja siis on sul aare taevas, ning tule, järgne mulle!" (Mt 19:21)
Ja ta ütles neile: "Ärge võtke midagi teele kaasa, ei saua ega pauna, ei leiba ega raha ja ärgu olgu kellelgi kahte särki! (Lk, 9:3)
Siis Jeesus ütles oma jüngritele: "Kui keegi tahab käia minu järel, siis ta salaku oma mina ja võtku oma rist ja järgnegu mulle! (Mt. 16:24)

Püha Franciscusele said osaks mitmed imeteod, teatavasti mõistis ta lindude ja loomade keelt ning pidas neile jutlusi. Talviti ta sulges end mägedesse, et seal päevi paastuda ja palvetada. Pikkade palveperioodide ning paastumise ajal ilmusid talle ühel päeval stigmad ehk Kristuse haavad, mis olid tal kuni surmani, 3. oktoobrini 1226, kui ta lahkus oma Taevase Isa koju.

Püha Franciscuse järgi võttis oma pontifikaadi nime ka paavst Franciscus.

Eestis tegutsevad ka frantsiskaani ehk Vähemate Vendade Ordu ja Püha Franciscuse III Regulaarordu. Palju õnne neile püha Franciscuse kirikupüha puhul.

Allikad:

Copyright © 2020 Katoliku Kirik Eestis. All Rights Reserved.

Search